Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

Tapety místo barvy? Proč ne!

12.9.2013, autor: Stanislav Kralovanský, MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Víte, že tapetování je opět v módě? Proč? Tapety vydrží déle než barva a na slunci neblednou. Proto neváhejte a vyzkoušejte je. Přináším vám návod, jak na to.

Před nákupem materiálu je potřeba změřit plochu stěn. Je lepší koupit jednu roli tapety navíc na případné opravy. Pozorně si však zkontrolujte výrobní číslo tapet, abyste nekoupili barevně odlišný vzor! Kromě vzhledu a kvality bychom také měli zohlednit prostory, kde se budou tapety nacházet. Voděodolnou tapetu použijeme do koupelny, vysoce odolnou na chodbu či dětského pokoje. Doporučuji použít vliesové tapety, které se snadno lepí i odstraňují. Kromě tapet bychom také měli mít připravený stůl, na kterém budeme tapety odměřovat, ulamovací nůž, nůžky, lepidlo, štětku na nanášení lepidla, metr a dlouhé pravítko. Můžeme použít také uhlazovací váleček.

Kombinace barvy a tapety je velmi oblíbená

Jak postupovat krok po kroku

Při samotné aplikaci tapet je nutné veškerý nábytek přesunout doprostřed pokoje a vypnout proud, protože lepidlo je vodivé. Strop se v dnešní době netapetuje a čím dál víc roste oblíbenost tapetování pouze jedné nebo dvou stěn. Samotný postup je tak rychlý a pokoj se nezašpiní jako při malování.

Nejdůležitější částí u tapetování je mít správně připravený podklad. Plochy musí být čisté a rovné, bez děr a důlků, které se zatmelí nebo zasádrují. Ideálně by se měla zeď nově omítnout, poté řádně napenetrovat, aby lepidlo dobře drželo. Vše ale záleží na stavu zdi.

Nejlepší teplota vzduchu pro lepení tapet je 19 stupňů, proto je vhodné vypnout topení, zavřít okna, zabránit průvanu. Při tapetování postupujeme od kraje ke kraji. Štětkou naneseme lepidlo na zeď a přiložíme jednotlivé pruhy tapety. Je dobré si tužkou a pravítkem naznačit, kde bude pruh začínat. Pás tapety nalepíme na stěnu a uhlazovacím válečkem vyhladíme, postupujeme od středu směrem k okrajům, dokud se nezbavíme všech vzduchových bublin. Dejte pozor, aby vzory jednotlivých pruhů na sebe navazovaly a napojení byla pečlivě uhlazená. Přebytečné lepidlo setřeme mokrou hadrou. Tento postup platí u vliesových tapet, u ostatních druhů se návod použití liší.

Tapety můžeme lepit po celé ploše stěny, od stropu k podlaze. Elegantní možností zakončení horního okraje je však využití ozdobné lišty, která se nalepí po obvodu stěn. Skvěle se vám tak propojí stěny tapetované a barvené.

 

Tapety vydrží déle než barva a na slunci neblednou

Jak na zásuvky a těžko dostupná místa

Kryty zásuvek odmontujeme a volně přelepíme tapetou. Opět připomínáme, že je důležité mít vypnutý elektrický proud. V místě zásuvky či vypínače tapetu křížem nařízneme a odstřihneme. Poté přimontujeme kryt zpátky. U okenních výklenků tapetu nastřihneme ve výši parapetu a horní hrany okna, a nastřiženou část přehneme do výklenku. Přesahující část odstřihneme. A co se týče radiátorů? Za samotným tělesem topení netapetujeme. Tapetu zastřihneme ve výši úchytů ve zdi shora i zespodu. Jako alternativu můžeme použít nátěr barvou. Připravil jsem pro vás návod, jak si vymalovat byt.

 

A máme hotovo

Tapety by měly schnout ideálně 24 hodin. Měli bychom lehce větrat, ale stále máme vypnuté topení a vyhýbáme se průvanům, protože papír schne rychleji než lepidlo a mohlo by tak dojít ke zvlnění tapet ve spojích.

A pokud nejste s výsledkem spokojeni? Nevadí. Vliesové tapety se dají jednoduše sloupnout bez vlhčení nebo škrabání a na stěně nezanechají žádné stopy. Zeď je tak okamžitě připravena k další úpravě, ať už tapetou nebo malováním

Pokud si však sami na tapetování netroufnete, obraťte se na naši profesionální firmu na bezplatné lince 800 226 226, která Vám garantuje perfektní výsledek. 

Sleva pro důchodce na malířské práce

 
 
 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies