Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

Ovlivněte barvami dispozice pokoje

31. 3. 2016, autor: Stanislav Kralovanský, MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Přečtěte si, jaké barvy zvolit, když chcete pokoj opticky upravit.

Opticky skrýt nerovnost stěn

V případě zahlazení drobných nerovností na stěnách nám nepomůže konkrétní barva, ale spíš technika dekorativní malby. Provádí se speciálním molitanovým válečkem, který vytvoří texturu, která nepatrné nerovnosti skryje.

Vizuálně podpořit drobný nábytek, doplňky

Menší nábytek (taburety, stolky nebo poličky) ve výrazných barvách nejlépe vynikne v kombinaci se světlými stěnami. Ty můžeme doplnit o samolepky na zeď nebo menší ručně malované barevné motivy v barvě nábytku. Místnost pak bude vypadat kompaktněji.

Místnost zvýšit

Základním pravidlem jak opticky zvětšit místnost je vymalovat strop světlejšími barvami než stěny. Strop nemusí být jen bílý, výborně vypadá také světlomodrá, světlozelená nebo jemně žlutá. Dobrým trikem je také vhodné umístění zrcadel.Optického prodloužení dosáhneme také aplikací svislých pruhů, ta však zároveň místnost zúží. 

Snížit

Naopak, pokud zvolím na strop tmavší odstíny než na stěny, místnost se opticky zmenší. Opticky místnost zmenší také dřevěné obklady, nebo tapety s velkými vzory.

Rozšířit

Obecně lze říct, že chladné barvy prostor „rozšiřují“. Konkrétní barvy: modrá a některé odstíny zelené a fialové. Pomoci si můžeme také aplikací pruhů na stěny, nebo dekoru podlahy.

Zúžit

Místnost zúžíme, pokud natřeme stejnou barvou dvě protilehlé stěny. Musí však zároveň být výrazně tmavší než zbývající dvě stěny a strop. Čím větší kontrast mezi stěnami bude, tím bude optický klam výraznější. I v případě zúžení místnosti si můžeme pomoci svislými pruhy.

Zvětšit

Maximálního efektu zvětšení prostoru dosáhnete, když stěny vymalujete ve stejné barvě, jako je podlaha. Nejlépe působí chladné odstíny, které oddálí jednotlivé prvky v místnosti.

Zmenšit

 Pravého opaku docílíme použitím sytých teplých až křiklavých odstínů. Pokud výraznou tmavou barvou natřeme nejvzdálenější stěnu, opticky ji přiblížíme a pokoj se „zkrátí“.

Ochladit

Zejména jižní místnosti mají problémy s přehříváním. Vzdušné odstíny modré a zelené snižují pocitovou teplotu v místnosti až o několik stupňů Celsia.

Oteplit

Pokud je v pokoji dlouhodobě chladno, natřete stěny na červeno. Červenou barvu si asociujeme s ohněm, teplem nebo vášní. Všechny tyto atributy napomáhají zvýšit pocitovou teplotu.

V obou případech, jak oteplení tak ochlazení je dobré dodržovat orientaci místnosti. V jižních pokojích bude vždy o něco tepleji, než v těch orientovaných na sever, proto se vyhýbejte teplým odstínům, nebo to v létě budete mít hodně těžké.

 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies