Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

MAGICKÁ FIALOVÁ - barva adaptibilní pro všechny místnosti i styly

21. 12. 2016, autor: Stanislav Kralovanský, MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Fialová je jednou z nejoblíbenějších barev pro malování v interiérech. Češi ji spolu s červenou a hnědou řadí do trojice barev, kterými malují nejraději. Není potřeba se tomu divit! Fialová je barva originální, nevtíravá a adaptabilní pro jakékoliv prostory. V tomto článku přinášíme rady a tipy jak s pomocí fialové vylepšit vaši domácnost a navodit duševní pohodu. 

Fialová a její charakteristika

 

Důstojnost, hodnost či bohatství – to vše patří k charakteristickým vlastnostem fialové barvy. Tato barva je také velmi inspirativní, má v sobě spiritualitu a moudrost. Někomu může připadat poněkud upjatá, melancholická nebo dokonce vyvolávající znepokojení. Pravdou však zůstává, že je fialová velmi módní a přitažlivá barva a díky mystičnosti a tajemnosti je často spojování s intuicí a citlivost. Ze všech existujících barev má fialová nejjemnější a zároveň  nejvyšší vibrace z barevného spektra. Jelikož se v přírodě takřka nevyskytuje, bývá spojována s exotikou a nepřirozeností.

Něco málo z „fialové“ historie

Po celá staletí lidé věřili, že má fialová magickou moc, která dokáže zklidnit a stimulovat mysl. Fialová je sloučeninou dvou barev – červené a modré. Díky tomu dochází k propojení dvou protipólu jako například nebe a země, lásky a moudrosti či těla a duše. V Orientu byla tato barva symbolem vznešenosti. Jelikož tato barva byla výrobně nejdražší, což platí i dodnes, mohli si ji dovolit pouze bohatí lidé.

Fialová a její magické účinky

O fialové je známo, že dokáže velmi silně působit na nevědomí, dodávat nám duchovní sílu či posilovat meditační techniky. Díky této barvě jsme schopní harmonizovat podrážděnost či lépe se vyrovnávat s úzkostí. Rovněž velmi blahodárně působí proti migrénám, depresivním stavům a povzbuzuje lymfu. Tak jako modrá barva patří fialová k chladným odstínům, které uklidňují a podporují spánek, což určitě ocení chroničtí nespavci, pokud na fialovo vymalují svojí ložnici. Navíc jestli chce podpořit umělecké sklony a originální myšlení, je tato barva ideální pro vaši pracovnu!

Fialová působí relaxačně

Experimentujte a kombinujte!

Pokud přemýšlíte o malování svého bytu či domu není nutné sázet pouze na bílou klasiku. Proto se nebojte experimentovat se zajímavými interiérovými barvami. „Pokud zvolíme správné barvy, můžeme prostor skvěle zútulnit a opticky upravit. Nepsané pravidlo říká, že v jedné místnosti by se měly doplňovat 2 nebo 3 barvy, včetně nábytku či doplňků,“ radí Stanislav Kralovanský majitel firmy Malíři natěrači CZ.

I když to možná někomu na první pohled nepřipadá, patří právě fialová k barvám, které můžeme skvěle kombinovat. Ve spojení s šedou či stříbrnou výborně vynikne svůdnost fialové a vytvoří úchvatnou atmosféru například v obývacím pokoji. Je vhodná také do kuchyně, kde zajímavě působí s bílými detaily či světlejším dřevem. Můžeme ji rovněž využít v dětském pokoji, kde v kombinaci s růžovou, vytvoří z pokoje pro vaši ratolest pravou komnatu pro princezny. „Inspirovat se můžeme také mixem lesního ovoce, kde převažuje právě fialová, červená či růžová. Pokud budete interiér ladit do přírodních barev, nemusíte se obávat, že by vypadal kýčovitě či uměle,“ zdůrazňuje Kralovanský.
Ačkoliv se najdou takoví, co zastávají názor, že je to barva hodící se spíše pro ženy, ne vždy je to pravda. Fialová se zelenou či modrou je výbornou kombinací, která působí mužně. Pokud se rozhodnete nechat fialovou vniknout do vaší koupelny, propůjčíte ji tak exkluzivní nádech, který bude působit velice relaxačně a dodá prostoru krásný intimní ráz. Můžeme tak zcela jistě tvrdit, že je fialová adaptibilní pro všechny místnosti i styly.

Fialová se skvěle hodí do kuchyně

Prostorové řešení místnosti si zaslouží pozornost

Ať už zvolíme jakoukoliv kombinaci barev, měli bychom je vždy vybírat s ohledem na velikost místnosti a světlo, které v ní je. Světlou místnost můžeme vymalovat tmavšími odstíny barev, které prostor zúží a pohltí v něm světlo. Naopak pro tmavé místnosti jsou vhodné světlé či pastelové odstíny. Mimo kombinování barev lze rovněž využít v prostoru moderní tapety. Často stačí interiér ozvláštnit tapetou aplikovanou pouze na jednu stěnu. Mezi nejoblíbenější motivy patří květiny, abstraktní ornamenty či klasické pruhy na sto různých způsobů.

Hlavní je cítit se „doma“!

Dnešní hektická doba se projevuje i na trendech v malování a lidé stále častěji využívají služby bytových designéru, kteří poradí s výběrem barvy, nasimulují možné barevné kombinace a vytvoří návrh interiéru na míru. „Ať už se rozhodnete využít úžasnou fialovou či jakoukoliv jinou barvou, nejdůležitější by mělo být, abyste se cítili ve svém domově pohodlně,“ uzavírá Kralovanský.

 

O tom, jak v interiéru využít fialovou, píše online magazín Bydlet.cz.

 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies