Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

Jakými barvami malovat

15. 12. 2015, autor: Stanislav Kralovanský, MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Po jaké barvě sáhnout při malování? Přinášíme krátký přehled v typologii barev. 

Vašim starým stěnám již odzvonilo a je potřeba dát jim nový nátěr? Pokud se rozhodneme nově vymalovat, většinou řešíme jako první barvu. Kromě toho bychom se měli také zaměřit na druh barvy. Každá místnost má totiž svá specifika, která musíme při výběru barvy respektovat.

Otěruvzdorné nebo omyvatelné?

V každém pokoji jsou nároky na kvalitu barvy odlišné. Třeba do dětských pokojů je vhodnější omyvatelná barva, která vydrží větší zátěž. Oproti tomu otěruvzdorné barvy bývají označené jako standard, vynikají prodyšností, ale rychleji se ušpiní, protože je můžeme omývat jen velice opatrně. Proč jsou tedy otěruvzdorné? Pokud se o suchou zeď otřeme, nehrozí, že nám zašpiní oblečení. Aspoň ne v takové míře, kterou nejsme schopni rukou setřít, zároveň drobné nečistoty jsme schopni odstranit jemným kartáčkem.

Rozhodující je disperze

Kvalitu barev na malování určuje množství disperze. Čím více disperze barva obsahuje, tím méně je prodyšná, ale zato je odolnější.  Malířské barvy s nejnižší mírou disperze jsou tzv. vápenné barvy. Jsou vhodné do technických místností, sklepů a do všech prostor, kde hrozí vlhkost a plíseň. Pokud má pokoj dlouhodobě problémy s plísní, je nutné oškrábat nátěr až na podklad a znovu vymalovat barvou s nízkým množstvím disperze. Alternativou jsou také hlinkové barvy, které se vyznačují vysokou prodyšností.

Do místností, kde je velké riziko, že se zdi zašpiní nebo umastí, se hodí barvy latexové. Tyto barvy jsou vysoce odolné, a mohou být omývány i mokrým hadříkem. Typickým příkladem takových místností jsou dětské pokoje, nebo kuchyně. Nátěr latexovou barvou umožňuje několik set omytí, aniž by se smývala také barva. Možností jsou také akrylátové barvy, které vyznačují odolnost i vysokou propustností. Pokud do interiéru potřebujete neměnící se matný lesk, akrylátové barvy jsou řešením. Nejsou však vhodné k použití na sanační omítky.

Kvalita se vyplatí

V posledních letech jsou módní vinylové barvy. Dají se očistit za sucha i za mokra a jsou vysoce prodyšné.  Plechovka této barvy je sice dražší než předchozí typy, ale stačí jí nanést jen tenkou vrstvu. Tím se cena s ostatními barvami vyrovná. Výborně kryjí, takže není potřeba je tak často škrábat a jsou ekologicky šetrné.

Ekologie i v malování

I do malování pokojů se dostal trend BIO a existují tzv. bio barvy jsou vyrobené na bázi přírodní pryskyřice a výborně propouští páru. Bio barvy jsou jedním příkladem tzv. ekologických barev. Jako ekologické barvy se označují ty, které jsou ředitelné vodou, nikoli ředidlem nebo rozpouštědlem. Tyto prostředky totiž obsahují těkavé látky, které přispívají k poškození zemské atmosféry. „V případě malování interiéru jsou ekologické barvy nutností, protože neobsahují aromatické uhlovodíky, které jsou pro lidské zdraví škodlivé. V současné době není problém najít ekologickou variantu latexové, disperzní i akrylátové barvy.

 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies