Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

Jak správně vymalovat

26. 10. 2016, autor: Stanislav Kralovanský a Marcela Škardová

Chystáte se malovat? Pro časopis Bydlení stavby reality jsme připravily kompletního průvodce.

Příprava na malování

Chystáte se malovat a přemýšlíte, jestli oškrábat starou barvu? Škrábání starých nátěrů není nijak složité, ale ne vždy je to nutné. Pokud je na omítce málo vrstev barvy, škrábání je složitější. Abyste barvu oškrábali, potřebujete, aby nátěr vsákl vodu. Při malé vrstvě barvy je možné, že nátěr nebude dostatečně zvětralý. Pokud tedy chcete „klasicky vymalovat“ není třeba se do škrábání pouštět. Kvalitní barvou zároveň podklad bez problémů překryjete. Pokud však chcete tapetovat nebo aplikovat nový štuk (plastickou omítku), škrábání je nevyhnutelné.

Starý nátěr je nutné dokonale namočit. Nejlépe velkým válečkem naneste na celou stěnu dostatečné množství horké vody a vyčkávejte. Voda se musí vsáknout, aby škrábání šlo co nejsnadněji, a zároveň jste nepoškodili omítku. Dejte ale pozor, abyste se při namáčení neopařili, na nasáklý váleček nikdy netlačte plnou silou, aby voda zbytečně nestříkala. Jednu stěnu namáčejte asi 10 minut a pak přejděte ke škrábání.

Omítka je oproti nátěru tvrdší. Pokud si tedy nejste jistí, zda stále škrábete barvu, zkuste kulatou štětkou zeď „umýt“. Jakmile seškrábete celou stěnu, také ji kulatou štětkou umyjte, abyste se zbavili zbytků barvy, které škrabkou dolů nedostanete.

Penetrovat ano či ne?

Penetrovat zdi je vhodné před jakoukoli malbou. Tedy, i když se jedná o první barevný nátěr, oškrábanou zeď nebo přetírání několika vrstev barvy. Penetrací se totiž zpevní podklad, ujednotí se jeho savost a zvýší se přilnavost. Existuje však několik typů penetračních nátěrů. Klasické univerzální penetrační nátěry jsou vhodné pro nové omítky, případně pro nátěry ve velmi dobrém stavu. Pokud se v nátěru vyskytují drobné praskliny a nerovnosti, je dobré sáhnout po hloubkové penetraci a tu aplikovat ideálně ve dvou nátěrech.  V případě hlubokých prasklin, případně částečně opadané omítce je však rozhodně lepší starý nátěr oškrábat.

Malujeme od detailů 

Po penetraci podkladu jste připraveni na samotné malování. Vždy začínejte od nejmenších detailů – plochy kolem zásuvek, rámy oken a dveří a obvody stěn. Tahy štětcem vždy začínejte dál od rámu a postupujte směrem k němu. Jakmile jste hotovi s detaily, přichází na řadu váleček a zbývající plochy stěny.

Váleček nasazujte vždy uprostřed výšky zdi a barvu roztírejte tahy nahoru a dolů. Při dalším namočení válečku jej nasaďte na zeď tak půl metru od místa, kde jste předtím skončili a vracejte se zpět. Barvu sjednocujte tahy shora dolů.

Čeho se vyvarovat

Asi mezi největší a nejčastější chybou při malování je snaha ušetřit. Nabídka malířských barev je široká a lidé si říkají „barva jako barva“ a „přece nebudu platit víc jenom kvůli značce“ apod. Jenže kvalitní barvy, které usnadní práci, opravdu dražší jsou. Je třeba se pořádně podívat na etiketu – zejména na kolik čtverečních metrů jedna plechovka nebo kelímek vystačí.

Množství barvy by se také nikdy nemělo kupovat „tak akorát“. Pokud plechovka garantuje pokrytí 20 m2, potřebujete natřít 40m2, koupit si dvě plechovky prostě nestačí. Záleží, jak dobře barvu promícháte s vodou, jak intenzivní si barvu představujete a také na vaší šikovnosti, kolik jí zůstane ve válečku, na podlaze…

Domíchávat barvu a čekat, že trefíte stejný odstín, je nejen naivní, ale také prakticky nemožné. Potíže nastanou v případě, že původně koupená barva už není v obchodě k dostání. Každý výrobce má svoji limetkovou nebo tyrkysovou trochu jinou. Rada tedy zní – zásobte se dostatečným množstvím barvy.

Kolik času nechat jednotlivým vrstvám? Jak vybírat malířské pomůcky nebo barvu? To už se dozvíte v zářijovém vydání časopisu Bydlení stavby reality. 

Článek Jak vymalovat v časopise Bydlení stavby reality

Je toho najednou moc na co dávat pozor? Rádi vymalujeme za vás. Pro prohlídku a nezávaznou kalkulaci volejte 800 226 226. 

 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies