Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

5 celoročních alergií

20. 5. 2015, autor: Stanislav Kralovanský, MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Každý čtvrtý Čech trpí alergií. První příznaky alergického onemocnění se objevují již v kojeneckém věku, ale mohou se náhle vyskytnout i v dospělosti nebo dokonce ve stáří. Mezi nejznámější projevy alergie patří rýma, kožní exém a alergické astma. Alergie však způsobuje i nevolnosti, trávicí potíže, bolesti hlavy a může vážně ohrozit i lidský život. 

Pro některé alergiky je hotovou pohromou příchod jara a prvních květů, jiné agresivní alergeny na vás číhají tam, kde byste je nespíš vůbec nečekali. Seznamte se s pěti dalšími nepříjemnými alergiemi, které vás mohou postihnout kdykoli v průběhu roku. 

 

Kočky vhodné pro alergiky neexistují

Alergie na kočky

Mezi nejrizikovější domácí mazlíčky, kteří mohou alergie vyvolat, patří kočky. Alergii však nezpůsobují jejich chlupy, ale alergeny obsaženy především ve slinách a moči zvířat. Částečky prachu, které vdechujeme, jsou znečištěny těmito látkami a mohou u alergických jedinců vyvolávat obranné reakce. Alergii na kočku tedy nevyřešíme ani pořízením bezsrstého plemene, třebaže některá orientální plemena jsou považována za hypoalergenní a skutečně vytvářejí mnohem menší množství nepříjemných alergenů. Pokud jste alergičtí a žijete v bytě s kočičím kamarádem, zaveďte ve své domácnosti základní pravidla provozu. Zvíře nevpouštějte do ložnice, denně luxujte a péči o kočičí srst a toaletu přenechejte členům rodiny, kteří alergií netrpí. 


Plíseň v bytě - nenápadné nebezpečí

Alergie na plísně hrozí celý rok, neboť plísně se vyskytují pořád a všude. Zatímco z procházky vlhkým lesem se vrátíme domů, vnitřní plísně představují setrvalé zdravotní nebezpečí. Agresivním sporám plísní, které se usadily okolo plastových oken, totiž nikam neutečeme. Jejich působení je skryté, neboť je na rozdíl od zjevných alergenů nevnímáme. Souvislost s alergickou rýmou, kterou už půl roku trpí naše dítě, nám vůbec nemusí dojít. Zbavit se plísně navíc není vůbec jednoduché. Pokud nepomáhá pravidelné větrání, odstranění zdrojů vlhkosti ani dezinfekce biocidem, je nutné zeď renovovat. Další příčinou tvorby plísní může být například nepříjemná situace po vytopení. Kdy jsou zdi násáklé vodou a snadno tak vznikají plísně. Doporučujeme odstranit původní malbu až na omítku, poté zeď postříkat Savem proti plísním a natřít první vrstvu penetračním nátěrem. Následuje dvouvrstvé vymalování jakoukoli barvou s přísadou jubocidu.


Alergie jako intimní problém

Velmi nepříjemný problém a možnou zdravotní komplikaci představuje alergie na sperma. Pokud krátce po pohlavním styku pociťujete nepříjemné pálení, svědění, vyrážku či otok v místech, která přišla do kontaktu se spermatem, je možné, že tato alergie postihuje právě vás. Vaše tělo vytváří protilátky, které útočí na partnerovy spermie a mohou být i jednou z příčin marné snahy o potomka. Řešením problému může být buď styk s kondomem, nebo návštěva alergologa či provedení testů na kožní klinice a v případě potvrzení diagnózy následná léčba alergie. Při trvalých potížích s otěhotněním je možné po poradě s lékařem využít metod asistované reprodukce. 

 

Pozor na barvy na vlasy

Kosmetické přípravky mohou vyvolat různé druhy podráždění od lehkého začervenání až po bouřlivou alergickou reakci. K té může náhle dojít při zcela běžné proceduře, jakou je například barvení vlasů. Permanentní barvy a přelivy nezřídka obsahují celou řadu dráždivých látek, které při kontaktu s pokožkou alergii spouští. Před nanesením barvy zkušení kadeřníci doporučují udělat test citlivosti na kousku kůže a v případě jakékoli nečekané reakce barvu nepoužívat. Vyrábějí se už i šetrné barvy bez alergenů vhodné pro citlivou pokožku, takže ani ženy, u nichž se alergie na barvy na vlasy již objevila, se nemusí barvení vzdát.


I brýle raději hypoalergenní

Slyšeli jste už o alergii na brýle? Skutečně nejde o nesmysl, i když na první pohled by to tak mohlo vypadat. Zdrojem možného nebezpečí není korekční pomůcka samotná, ale materiál, z něhož jsou brýle zhotoveny. Obsah alergizujících látek v brýlových obrubách je u nás sice testován a musí splňovat evropské normy, nekvalitní zboží však kontrole leckdy unikne. Obroučky obsahující nikl pak mohou svého nositele potrápit nepěknou vyrážkou na tvářích. Zkušený lékař alergii rozpozná pouhým pohledem na postiženou kůži. Pokud se alergie na nikl jednou vyvine, může trvat celý život. Jako u všech alergií platí i zde důsledně se vyhýbat zdroji potíží, v tomto případě i šperkům, hodinkám či zipům zhotovených z niklu.

Nepodceňujte riziko vzniku nepříjemné alergické reakce a pokuste se je co nejlépe eliminovat.

 

MALÍŘI NATĚRAČI CZ s.r.o., se sídlem Rudná 935/8, 703 00 Ostrava-Vítkovice, IČO 29463351, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

 

Zpět

Změna preferencí cookies